תכנון חללים פנימיים הוא אחד התחומים המרתקים באדריכלות, וכיום ישנה מודעות הולכת וגוברת בציבור הרחב לנושא של עיצוב פנים. משרדים של מעצבי פנים מציעים את שירותיהם לחברות, משרדים ממשלתיים ואנשים פרטיים, אשר מבקשים לעצב את החלל בו הם גרים או עובדים בצורה שתתאים לצרכים הספציפיים של אותו חלל. עבודתם של מעצבי הפנים מתבססת על הבנת ההשפעות שיש לאלמנטים המרכיבים חלל מסויים (כגון חדר עבודה) על בני האדם שבתוכו.

השלב הראשון בעבודה עם מעצבי פנים הוא גיבוש מה שמכונה בשפה המקצועית קונספט עיצובי. הקונספט העיצובי מורכב מרשימה של תכונות שצריכות לאפיין את החלל על פי השימושים המיועדים לו ואופי האנשים שאמורים לאכלס אותו. לדוגמא, עיצוב של אולם קבלה למשרד גדול צריך לקחת בחשבון שיקולים כמו כמות גדולה יחסית של אנשים, יחד עם צורך בשמירה על אווירה רשמית ומכובדת, והכוונה נכונה של הקהל בתוך החלל הבלתי מוכר. לעומת זאת, כאשר מעצבים את חדר השינה צריך ליצור אווירה חמימה וביתית, המיועדת למספר מצומצם של בני אדם שמכירים את החלל היכרות אינטימית.

מעצבי פנים מגבשים את הקונספט העיצובי שלהם באמצעים שונים, על ידי שיחה עם הלקוח. לאחר שגובש הקונספט ניתן להתחיל ולבחור את האלמנטים השונים שירכיבו את החלל, כגון רהיטים, חפצים, קישוטים ועוד. ככל שהקונספט מגובש יותר כך יהיה ניתן להגיע להרמוניה גדולה יותר בין כל המרכיבים, החל מצבע הקירות ועד לחומרים מהם בנויים הרהיטים. משום כך משקיעים מעצבי הפנים מאמצים רבים בשלב התכנון, המהווה את הבסיס לשלב המעשי יותר שבא אחריו.

ישנם מקרים שונים המצריכים פניה למעצבי פנים, החל מעיצוב חדר בבית שזה עתה נבנה, דרך שינוי תדמיתי של חברה ועד לשיפוצים הנעשים בבית. חופש הפעולה של מעצב הפנים בכל מקרה יהיה שונה, ולכן מהווה כל עבודת פנים אתגר מחודש. ישנם מעצבי פנים המתמחים בסוגים ספציפיים של עבודות, וכדאי לפנות אליהם כאשר הדבר רלוונטי. לדוגמא, ישנם מעצבים מסויימים אשר מתמחים ב"מתיחת פנים" לחלל נתון, שבו כבר לא ניתן להחליף את כל המרכיבים.